fot. PAP/EPA

Papież Franciszek ochrzcił 26 dzieci

Dziś obchodzimy Niedzielę Chrztu Pańskiego. Święto to kończy okres Bożego Narodzenia.

Ojciec św. Franciszek przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Sykstyńskiej, podczas której ochrzcił 26 dzieci.

Ich rodzicom mówił: „życzę wam w tym radosnym dniu, byście byli zdolni wychować dzieci w wierze i by największym dziedzictwem, jakie od was otrzymają, była właśnie wiara”.

Zwracając się w krótkiej improwizowanej homilii do rodziców 13 dziewczynek i 13 chłopców Papież zwrócił uwagę na łańcuch przekazywania wiary z pokolenia na pokolenie.

„Z biegiem lat te dzieci zajmą wasze miejsce ze swoimi dziećmi, waszymi wnukami i również poproszą o to samo, o przekazanie wiary” – powiedział Franciszek.

Prosił rodziców niemowląt, aby troszczyli się o to, aby dziedzictwo wiary nie zostało zatracone.

Chrzest Pana Jezusa w Jordanie to wielkie święto Kościoła katolickiego. Rozpoczyna publiczną działalność Chrystusa, który wyrusza w drogę, aby głosić Dobrą Nowinę – wyjaśnił ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

– Od tego momentu Pan Jezus idzie do ludzi. Głosić Ewangelię o Królestwie,  nawróceniu, przemianie serc, a także o błogosławieństwach. Chrzest Pański to nie tylko objawienie się Chrystusa ludziom poprzez publiczne wystąpienie nad Jordanem, ale przede wszystkim jawne objawienie się Boga, jako całej Trójcy Przenajświętszej. W znaku gołębicy odczytujemy symbol Ducha Świętego, a głos przypomina o Tym, który posłał Jezusa Chrystusa – o Bogu, który tak umiłował świat, że dał Syna swego Jednorodzonego, więc moment Chrztu Pańskiego jest tak ważny – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

Transmisję Mszy św. pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM/PAP

drukuj