W. Waszczykowski: Amerykanie mogą nam wybitnie pomóc w modernizacji armii

Mamy ambitne plany modernizacji polskiej armii i w tych planach Amerykanie mogą nam wybitnie pomóc – powiedział w czwartek w TVP Info szef MSZ Witold Waszczykowski. Podkreślił, że USA dysponują szeregiem rodzajów broni, którymi Polska jest zainteresowana.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował dziś o podpisaniu memorandum informującym o tym, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA. [czytaj więcej] 

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, komentując to wydarzenie, podkreślił, że Polska ma ambitne plany modernizacji armii.

„W tych planach modernizacyjnych Amerykanie mogą nam wybitnie pomóc, ponieważ mają szereg rodzajów broni, którymi jesteśmy zainteresowani. W niektórych są po prostu bezkonkurencyjni” – zaznaczył.

Dodał, że podczas dzisiejszego spotkania polskiej delegacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem „będzie ogólna dyskusja na ten temat”.

 „Amerykanie mogą wydać dyrektywę polityczną, co do dalszych, szczegółowych, technicznych rozmów już prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej” – powiedział.

Dopytywany, czy taka dyrektywa nie została już wydana, odparł: „Generalnie jest, ale mamy do czynienia z nową administracją, z nowym prezydentem i pewne elementy tych rozmów trzeba odnowić, a poza tym zawsze można oczekiwać lepszego kontraktu niż oferowali poprzednicy”.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli Antonii Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem zapowiedział, że Polska i Stany Zjednoczone wypracują wspólny plan rozwoju obrony przeciwrakietowej i rakietowej.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów – ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła – system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne – to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.

PAP/RIRM

drukuj