„Washington Examiner”: program balistyczny KRLD podobny do radzieckiego

Odtajniony we wtorek raport CIA z 1957 r. ukazuje podobieństwa w pracach nad międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) prowadzonych w latach 50. XX w. przez ZSRR a działaniami Korei Północnej w 2017 roku – ocenił w środę „Washington Examiner”.

Raport zatytułowany „Sowieckie zdolności oraz prawdopodobne programy w zakresie sterowania pocisków” opisuje postępy ZSRR w pracach nad ICBM. Zdaniem autora artykułu, Toma Rogana, dokument wyjaśnia, dlaczego Korea Północna jest bliska osiągnięcia pełnego potencjału międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Agencja odnotowała w raporcie, że problemy związane m.in. z aerodynamiką oraz systemami sterowania w pociskach ICBM są podobne do tych występujących w rakietach balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Jak wskazano, „z każdym kolejnym testem ICBM wiedza i potencjał Sowietów z zakresu fizyki oraz balistyki pocisków rakietowych powiększają się”.

CIA oceniła w raporcie, że postępy Moskwy w programie ICBM „znacznie przyspieszyły” w roku 1957, co – według Rogana – ma również miejsce obecnie w Korei Północnej. Autor artykułu podkreślił, że prawa fizyki nie zmieniły się, a każdy kolejny test północnokoreańskich pocisków przynosi Pjongjangowi „więcej wiedzy”.

„Wiadomo, że Pjongjang przeprowadził już zakończone sukcesami próby balistyczne pocisków średniego zasięgu, a w lipcu br. zademonstrował możliwości z zakresu ICBM” – wskazał Tom Rogan.

W 1957 roku założenia CIA okazały się słuszne i w ciągu zaledwie pięciu miesięcy od publikacji raportu Związek Radziecki przeprowadził zakończoną sukcesem próbę ICBM nad Pacyfikiem. Rogan stwierdził, że wobec postępów Pjongjangu w rozwoju programu balistycznego administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nie ma czasu do stracenia i musi działać odważnie.

Autor tekstu w „Washington Examiner” wezwał amerykańskie władze do wywierania presji ekonomicznej na Chiny, zestrzelania wszystkich ewentualnych (północnokoreańskich) pocisków ICBM oraz zwiększenia liczebności wojsk stacjonujących w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Do rozwiązania konfliktu pokojowo potrzebne jest – zdaniem Rogana – przedstawienie przywódcy KRLD Kim Dzong Unowi „realistycznego, dyplomatycznego planu”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl