Warsztaty WSKSiM „Zrozumieć media” w Miejscu Piastowym

W Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalych w Miejscu Piastowym odbyły się dzisiaj warsztaty edukacyjne dla młodzieży z cyklu „Nowe widnokręgi – Zrozumieć media”. Warsztaty te przygotowali i poprowadzili wykładowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy, dziennikarze, montażyści, operatorzy z Radia Maryja i TV Trwam.

Warsztaty rozpoczął blok telewizyjny. Obejmował on temat języka obrazu. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska funkcjonowanie wozu transmisyjnego, zaprezentować prognozę pogody czy wcielić się w prezentera wiadomości sportowych. Młodzież poznała przykładowe techniki wykorzystywane w manipulacji obrazem. W prezentacji zwrócono szczególną uwagę na budowę materiałów audiowizualnych, na które składa się 70 proc. obrazu, 23 proc. dźwięku i 7 proc. treści.

Kolejna część telewizyjna dotyczyła roli światła w przygotowaniu programów telewizyjnych.  Uczniowie poznali m.in. sposoby rozstawienia lamp, które pomagają w dobrym doświetleniu osoby.

Następny blok warsztatów obejmował temat świata dźwięku – mowy, śpiewu i muzyki. Zebrani byli świadkiem testu częstotliwości dźwięku jaki słyszymy. Został zaprezentowany również film o historii muzyki. Młodzież poznała program do montażu dźwięków oraz metody przetwarzania materiałów dźwiękowych.

Ostatnia część obejmowała warsztaty prasowe. Uczniowie poznali zasady prawidłowego pisania informacji prasowych oraz techniki prawidłowego redagowania artykułów. Rozszerzyli również swoje wiadomości na temat informacji, opinii, manipulacji czy propagandy.

Z pośród grona uczniów zostało wybranych 8 osób do tzw. Spec Grupy, która podczas warsztatów zajmowała się obsługa medialną wydarzenia. Powstał materiał telewizyjny, dźwiękowy oraz prasowy.

Justyna Majdak WSKSiM, Natalia Kuźniar, Gabriela Frączek

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl