fot. wsksim

Warsztaty dziennikarskie w WSKSiM

W Toruniu rozpoczęły się trzydniowe warsztaty dziennikarskie. Zajęcia dla młodzieży odbywają się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Poprowadzą je wykładowcy toruńskiej uczelni oraz pracownicy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęły się zimowe warsztaty dziennikarskie: „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”.

– To są zajęcia m.in. politologiczne, informatyczne, dziennikarskie czy związane z kulturoznawstwem. Natomiast wcześniej, już w czwartek, rozpoczęły się warsztaty muzyczne. Także paleta zajęć jest przebogata – wyjaśnia kierownik warsztatów o. Dawid Wilczyński CSsR.

Niektórzy, by dojechać na czas, wyruszyli z domów z samego rana.

– Jestem z Lublina. Jechałam dzisiaj pociągiem od godziny 4.30, także jestem tak niewsypana – mówi Ania, ale jak dodaje, ma nadzieję, że było warto. Obecnie jest w klasie maturalnej, planów na przyszłość jeszcze nie ma, ale być może po warsztatach to się zmieni.

– Właśnie przez to tutaj wylądowałam, żeby zobaczyć, jak to wygląda – wskazuje uczestniczka warsztatów.

Najlepszą recenzję mogą wystawić jedynie uczestnicy ubiegłorocznych edycji warsztatów.

– Naprawdę atmosfera jest tutaj niesamowita. Wiedza, którą się tutaj zdobywa, kompetencje ludzi, którzy dają wykłady, zwłaszcza na pierwszych zajęciach, kiedy jest się tutaj pierwszy raz, jest naprawdę niesamowicie i można się bardzo dużo dowiedzieć – akcentuje Ksawery.

– Pierwszy raz przyjechałam na warsztaty ze względu na siostrę. Wówczas myślałam, że media, to nie moja bajka, ale po tamtych warsztatach – i zobaczymy też, co będzie teraz – dużo więcej myślę o tym, by może w przyszłości tutaj przyjechać – podkreśla Małgorzata.

Część studentów WSKSiM w Toruniu wybrało tę uczelnię właśnie po udziale w corocznych warsztatach dziennikarskich. Przykładem jest chociażby Monika.

– Byłam na tych warsztatach sześć razy. Bardzo mi się podobało, jak sama ilość wskazuje. Tak naprawdę teraz jestem już opiekunem na nich ze względu na to, że za tą atmosferą się tęskni – akcentuje.

Warsztaty dziennikarskie odbywają się dwa razy do roku. W wakacje oraz w ferie zimowe.

– Młodzież jest bardzo inteligentna, dlatego w tym czasie ferii jest to dla nich szczególnie wartościowe, że tutaj mogą dobrze spędzić czas, ale też mogą tutaj rozwijać przyjaźń – powiedział rektor toruńskiej uczelni ojciec doktor Zdzisław Klafka CSsR.

Warsztaty dziennikarskie współfinansowane są z jednego procenta przekazanego na fundację Nasza Przyszłość”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj