(fot.PAP)

Warszawskie szpitale do prywatyzacji

Ważą się losy dwóch warszawskich szpitali Św. Zofii i Przemienienia Pańskiego. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz chce, by zostały one przekształcone w spółki prawa handlowego, co ma polepszyć sytuację pacjentów.

Dziś sprawę rozpatrują radni miasta. Wniosek popierają przedstawiciele PO, którzy mają większość głosów. Radni PiS mówią, że przekształcenie to ratowanie szpitali z pieniędzy pacjenta.

– Jesteśmy bardzo mocno przeciwni tej komercjalizacji ponieważ istnieje uzasadniona obawa, że jest to ratowanie szpitali poprzez sięganie do portfeli pacjentek. Jestem zbulwersowana sytuacją szpitala św. Zofii ponieważ dzietność w Polsce spada dramatycznie. Młode rodziny mają coraz mniej pieniędzy i kobiety obawiają się, że będą musiały za wszystko w tym szpitalu zapłacić. Spółka prawa handlowego ma działać dla zysku i oczywiste jest, że jeżeli będzie miał pacjentkę, która nie będzie płaciła i ta która będzie miała pieniądze to do szpitala będzie przyjęta ta która ma pieniądze – powiedziała radna Alicja Żebrowska.

Jak dodała decyzja o przekształceniu jest decyzją nieodwracalną i może służyć późniejszej prywatyzacji placówek.

W ciągu kilku godzin powinno zakończyć się glosowanie w sprawie szpitali.

 

Wypowiedź Alicji Żebrowskiej:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj