Warszawskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prosi o przekazywanie pamiątek

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie apeluje do Polaków o współtworzenie placówki poprzez przekazywanie pamiątek po bohaterach.

Muzeum powstaje w byłej katowni UB przy ul. Rakowieckiej. Na ponad 7 tysiącach metrów kwadratowych będzie zaprezentowana historia żołnierzy niezłomnych. Do dziś udało się zgromadzić już 12,5 tys. eksponatów – poinformował na naszej antenie dyrektor placówki Jacek Pawłowicz. Dodał, że wcześniejszy apel spotkał się z dużym odzewem ze strony słuchaczy Radia Maryja i widzów TV Trwam. Przedmioty zostaną poddane konserwacji i trafią na ekspozycję. Jacek Pawłowicz jeszcze raz zwrócił się o przekazywanie pamiątek.

– Tak dość śmiesznie zawsze mówię, że bierzemy wszystko, od karabinu maszynowego po ulotkę. Proszę, przynoście do nas, my te przedmioty w odpowiedni sposób wyeksponujemy, ponieważ to muzea są najwłaściwszym miejscem do przechowywania i eksponowania tych rzeczy. Tutaj w naszym muzeum będą mogły tysiące młodych ludzi obejrzeć je i poznać te wspaniałe historie, z którymi są one powiązane. Myślę, że to jest najwłaściwsze miejsce. Bardzo proszę, przekażcie te przedmioty do nas – apelował Jacek Pawłowicz.

Prace przy budowie muzeum rozpoczęły się już w 2016 r., kiedy w budynku funkcjonował jeszcze areszt. Dziś można już zwiedzać placówkę. Do tej pory w gmach odwiedziło ponad 30 tys. osób. Oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się za 3-4 lata. W tym czasie będzie tworzona wystawa stała.

Osoby, które chcą przekazać jeszcze pamiątki po Żołnierzach Wyklętych, a także antykomunistycznych działaczach mogą skontaktować się z przedstawicielami muzeum pod numerem telefonu: 22 640 83 73.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl