Autorstwa Warsaw Stock Exchange - https://www.gpw.pl/en-home, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75663036

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych przejmie swój ormiański odpowiednik

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych przejmuje Armeńską Giełdę Papierów Wartościowych. Z udziałem polskich i armeńskich władz GPW podpisała w Erywaniu umowę dotyczącą nabycia ok. 65 proc. udziałów w AMX

Koszt transakcji ma wynieść ok. 8,4 mln złotych. Polska Giełda, kupując armeńską, chce wzmocnić swoją pozycję i zyskać dostęp do rynku Zakaukazia. Krok ten otwiera drogę do przejmowania innych giełd w tym regionie.

Przejęcie przez GPW armeńskiej giełdy chwali dr Artur Bartoszewicz. Ekonomista wskazuje na korzyści płynące z tej transakcji.

Poszukiwanie miejsc inwestycji nawet w mniejszych krajach, w mniejszych giełdach, na mniej rozwiniętych rynkach jest budowaniem sieci relacji i możliwości wpływania na kształt gospodarki i budowania relacji. Te relacje na rynkach międzynarodowych są decydujące i strategia rozszerzenia pozycji giełdy na rynki nawet dalekie, odległe, daje przyczółki działania w obszarze państw, które w przyszłości w perspektywie następnych 20-30 lat mogą być decydujące i mają duże perspektywy rozwoju – mówi dr Artur Bartoszewicz.

GPW będzie akcjonariuszem większościowym AMX z ok. 65-procentowym udziałem w łącznym kapitale zakładowym spółki. Centralny Bank Armenii będzie mieć ok. 25 proc. akcji, a pozostałe ok. 10 proc. będą akcjami własnymi AMX.

Transakcja jest dla nas korzystna finansowo. Giełda w Armenii ma bowiem ok. 11 mln zł środków pieniężnych i nie jest zadłużona.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl