fot. PAP/CTK

Warszawa: zakończyła się akcja „Życie Tętni Otwartymi Naczyniami”

W Warszawie zakończyła się akcja „Życie Tętni Otwartymi Naczyniami”. W specjalnym autobusie, w dziesięciu największych miastach Polski, pacjenci skorzystali z bezpłatnych konsultacji specjalisty chirurga naczyniowego oraz poszerzyli swoją wiedzę w zakresie profilaktyki chorób naczyń.

Akcja „Życie Tętni Otwartymi Naczyniami” odniosła sukces.

– To już jest dziesiąte spotkanie z seniorami w ramach tej akcji. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przebadaliśmy ponad tysiąc osób, a 2 tys. odwiedziło miasteczko grupy Adamed w celu uzyskania informacji, dodatkowych badań czy też nauki nordic walking – mówiła Larysa Żuchowska z grupy Adamed.

Nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijami. Jak się okazuje, aktywność fizyczna niejednokrotnie bywa najlepszym lekarstwem.

– To była nie tylko kwestia pobrania krwi, zbadania wskaźnika kostka-ramię czy też zbadania dystansu chodzenia, ale również nauki chodzenia. Okazuje się, że w chorobach naczyń bardzo ważny jest trening, który ma znakomite przełożenie, wielokrotnie lepsze niż pobieranie kilogramów tabletek – wskazał prof. Arkadiusz Jawień, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

Trening zwiększa wydolność całego układu krążenia. Siedzenie w fotelu, oglądanie telewizji lub nadmierne korzystanie z komputera nie pomaga.

– Jeżeli udałoby się nam zaktywizować seniorów do uprawiania sportu, ale w wymiarze rekreacyjnym – bo nie chodzi o to, aby oni się ścigali – to możemy bardzo poprawić tę profilaktykę – zaznaczył Marcin Wroński, instruktor nordic walking.

Oprócz aktywności fizycznej, ważne jest także zdrowe odżywianie oraz unikanie używek.

– Proszę już teraz, jeżeli jesteście państwo młodzi, pomyśleć przede wszystkim o niepaleniu i aktywności fizycznej, bo to są dwa elementy, które jednoznacznie przekładają się na tzw. stan dobrego bycia – akcentował prof. Arkadiusz Jawień.

Nie trzeba wiele. Wystarczą wygodne buty i silna wola.

TV Trwam News/RIRM

drukuj