Warmińsko-mazurskie: Inscenizacja wielkiej bitwy z czasów napoleońskich

Ponad 300 rekonstruktorów w historycznych strojach z epoki napoleońskiej ma wziąć udział w inscenizacji bitwy Wielkiej Armii ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r., która odbędzie się dzisiaj w Lidzbarku Warmińskim.

Według organizatorów, odbywająca się po raz dwunasty inscenizacja bitwy z 1807 r. pod Heilsbergiem (jak wówczas nazywano Lidzbark Warmiński) jest największą w Polsce pod względem liczby uczestników rekonstrukcją walk z epoki napoleońskiej. Udział zapowiedziało blisko 350 członków historycznych grup rekonstrukcyjnych z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji, Czech i Holandii.

Jak powiedział PAP Arkadiusz Jakszewicz z Lidzbarskiego Domu Kultury, widzowie mogą liczyć na ciekawe widowisko, z dużą ilością efektów pirotechnicznych i bogactwem barwnych mundurów trzech walczących armii.

Gościem specjalnym tegorocznych uroczystości ma być potomek korsykańskiego rodu Bonapartów – książę Charles Napoleon Bonaparte. Jest on przewodniczącym związku miast napoleońskich, a także bonapartystowskim pretendentem do tronu Francji, jako Napoleon VII.

Sobotnia inscenizacja w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się o godz. 16:00 na dawnym polu bitwy przy Termach Warmińskich. Turyści mogą również zwiedzać obóz grup rekonstrukcyjnych i jarmark historyczny z warsztatami dawnych rzemiosł. Wieczorem na lidzbarskim zamku odbędzie się Bal Oficerski ku czci Henryka Dąbrowskiego; biletem wstępu będzie strój historyczny.

Do bitwy pod Heilsbergiem doszło 10 czerwca 1807 r. Jest ona uważana za największą – pod względem liczebności wojsk i strat – bitwę oddziałów napoleońskich ze sprzymierzonymi siłami rosyjsko-pruskimi w obecnych granicach Polski. Walczyło w niej 55 tys. Francuzów oraz 80 tys. Rosjan i Prusaków.

O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta; obie strony poniosły ciężkie straty, a wojska sprzymierzone musiały porzucić warowny obóz pod Lidzbarkiem. Walka przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do zawarcia traktatów pokojowych w Tylży.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl