fot. https://cbw.wp.mil.pl

Warszawa: W Centralnej Bibliotece Wojskowej otwarto wystawę poświęconą Węgrom pomagającym Polakom walczącym z bolszewikami

Zbliża się 101. rocznica Cudu nad Wisłą. W wielu miejscach już odbywają się rocznicowe uroczystości. W Warszawie w Centralnej Bibliotece Wojskowej otwarto wystawę poświęconą Węgrom, którzy nieśli pomoc Polakom walczącym z bolszewikami.

W niedzielę minie 101 lat od „Cudu nad Wisłą”. Odradzające się państwo polskie musiało stawić czoła potężnej bolszewickiej nawale. W tej walce niewiele państw nam pomagało. Niektóre, jak Czechy czy Niemcy, wręcz utrudniały walkę. Pomocną dłoń wyciągnęli do nas Węgrzy – mówi Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

– Węgrzy jako jedyny naród Europy Środkowej wsparli polską walkę, pomagając wygrać śmiertelny bój nie tylko w obronie naszej państwowości, ale także chrześcijańskich wartości moralnych i kulturowych – podkreśla Jan Tarczyński.

Węgrzy przysłali m.in. 22 miliony sztuk amunicji. Dostarczyli także broń oraz kilkaset kuchni polowych. Węgrzy walczyli również w szeregach armii polskiej.  O tej pomocy opowiada otwarta w Warszawie wystawa przygotowana przez Ministerstwo Obrony Węgier. Przedstawiciel węgierskiego resortu obrony podkreśla znaczenie polsko-węgierskiej przyjaźni.

– Solidarność i silne braterstwo służyły w wielu mrocznych i trudnych okresach historii jako bastion obrony dla obu narodów – wskazuje płk Ilmosz Kovać z Instytutu Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier.

W wielu miejscach w Polsce już teraz odbywają się rocznicowe uroczystości. Główne obchody zaplanowano na 15 sierpnia. W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl