fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Trwa zebranie prezydium Rady Dialogu Społecznego

Dziś poznamy termin pierwszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. W Warszawie zebrało się prezydium Rady. Kilkunastoosobowe gremium przygotowuje dokumenty i pierwsze decyzje 59-osobowej Rady, która zastąpiła Komisję Trójstronną.

Liczymy, że niebawem będziemy mogli przejść do konkretów – mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności” .

– Prezydium Rady po pierwsze ustali harmonogram pracy, a takim najpilniejszym zadaniem – co nie jest tajemnicą – jest powołanie zespołów problemowych. Tematów, którymi ma się zająć Rada – tych narzuconych i tych, które będziemy wnosić sami – jest tak niezwykle dużo, że właściwie której dziedziny życia byśmy się nie dotknęli, od służby zdrowia, edukacji, emerytur, rynku pracy, tematów jest ogrom. Kluczowe jest takie zorganizowanie pracy Rady Dialogu Społecznego, żeby mogła ona sprawnie zajmować się tymi tematami i reagować na to, co będzie się pojawiać – chociażby budżet, bo jest zapowiadana nowelizacja – podkreśla Marek Lewandowski.

Na przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego został wybrany szef „Solidarności” Piotr Duda. Co roku funkcję tę będzie obejmowała inna osoba – przedstawiciel rządu, pracodawców, bądź strony społecznej.

Ustawa o Radzie obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej.

Związkowcy zawiesili swój udział w posiedzeniach komisji podkreślając, że rząd nie prowadzi dialogu, a jedynie komunikuje swoje decyzje.

RIRM

drukuj