fot. PAP/Jakub Kamiński

Warszawa: trwa uroczystość wręczania awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego

Po godzinie 13.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęła się uroczystość wręczenia awansów, a także wyróżnień żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego.

Uroczystość odbywa się w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, przypadającego na 15 sierpnia. W uroczystości na placu Piłsudskiego bierze udział szef MON Antoni Macierewicz. Wręczonych ma zostać kilkaset awansów i odznaczeń.

„Spotykamy się w szczególnych okolicznościach towarzyszących najważniejszemu żołnierskiemu świętu. W przededniu 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej” – mówił szef Sztabu Generalnego WP Leszek Surawski, witając zgromadzonych.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj