fot. PAP

Warszawa: spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z Shinzo Abe

W niedzielę na Zamku Królewskim rozpoczął się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe. Głównymi tematami spotkania ma być wymiana handlowa, promocja inwestycji oraz energetyka. W spotkaniu oprócz premiera Donalda Tuska i szefa japońskiego rządu Shinzo Abe, udział biorą premierzy: Czech – Petr Neczas, Węgier – Viktor Orban i Słowacji – Robert Fico.

Tematem rozmów premierów ma być m.in. współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacje UE-Japonia, sytuacja gospodarcza w Europie oraz kwestie regionalne i międzynarodowe. Podczas spotkania ogłoszona zostanie wspólna deklaracja premierów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej.

Minister ds. europejskich Piotr Serafin ocenił w rozmowie z, że spotkanie w Warszawie przywódców państw V4 z Shinzo Abe, to dowód, że Polska buduje markę naszego regionu na świecie. „Polska kończy przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, w tym czasie Warszawa stała się ważnym miejscem spotkań, była m.in. wizyta Angeli Merkel oraz Francoisa Hollande’a, teraz przyjeżdża do Polski premier Japonii. Budujemy markę naszego regionu, markę Grupy Wyszehradzkiej na świecie” – zauważył Serafin.

Według Serafina, głównym tematem szczytu państw V4 z premierem Japonii będzie współpraca gospodarcza i to zarówno w obszarze inwestycji i wymiany handlowej, w tym w kontekście negocjacji umowy handlowej UE-Japonia, jak i możliwości realizacji wspólnych projektów – przede wszystkim w branży energetycznej, ale również w obszarze wysokich technologii.

Jak ocenił, Japonia jest zainteresowana udziałem we wsparciu projektu, który wypromowała Polska – czyli unijnego programu Partnerstwa Wschodniego, który ma na celu zbliżenie pomiędzy Unią, a jej sześcioma partnerami na Wschodzie: Ukrainą, Białorusią, Armenią, Azerbejdżanem, Mołdawią i Gruzją. Premier Japonii mówił w sobotę, że chciałby, aby wizyta w Polsce była okazją do dalszego pogłębienia współpracy z Grupą Wyszehradzką we wszystkich dziedzinach.

Wizyta Shinzo Abe w Warszawie odbywa się na zaproszenie premiera Tuska. Jest to pierwsza wizyta premiera Japonii w Polsce od 2003 r.

PAP 

drukuj