fot. twitter.com

Warszawa: Ruszyło postępowanie ws. reprywatyzacji kamienicy przy Kazimierzowskiej 34  

Komisja weryfikacyjna wszczęła postępowanie rozpoznawcze ws. reprywatyzacji kamienicy przy Kazimierzowskiej 34. Równocześnie komisja wystąpiła też do sądu o zakaz zbywania kamienicy.

Chodzi o nieruchomość przy ul. Kazimierzowskiej 34 w Warszawie. W 2013 r. została ona zreprywatyzowana w postępowaniu prowadzonym przez stołeczny ratusz.

Jeszcze w 2013 r. właścicielem budynku stał się były urzędnik miasta, Jakub R. Wcześniej był on wicedyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomości, które zajmowało się zwrotami odebranych po wojnie nieruchomości.

Mechanizm i przestępczy proceder był w tym przypadku podobny do wcześniejszych sprawpowiedział poseł Jan Mosiński, z sejmowej komisji weryfikacyjnej.

– To jest ta kamienica, którą – w drodze nielegalnego procederu – miał kupić tymczasowo aresztowany Jakub R., były wicedyrektor BGN. Przypomnimy, że w dniu wczorajszym prokuratura we Wrocławiu przedłużyła areszt tymczasowy dla Jakuba R, Aliny D. i Roberta M. Myślę, że żelazną konsekwencją powinno być przesłuchanie Jakuba R. w miejscu tymczasowego aresztowania. Na chwilę obecną zapoznajemy się z dokumentacją tak, aby całe postępowanie, gdy zostanie już wyznaczony termin, móc przeprowadzić sprawnie, skutecznie i zgodnie z prawem – zaznaczył poseł Jan Mosiński.

Komisja weryfikacyjna uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29.

Cofnięto też prawa do działki Chmielna 70, zapadła również decyzja o zwrocie spadkobiercom trzech działek na Pl. Defilad. Ponadto, komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa.

Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

RIRM

drukuj