fot. pixabay.com

Warszawa: Recydywista ukradł 22 rowery warte ponad 61 tys. złotych

Policjanci z Komendy Rejonowej przy ulicy Wilczej zatrzymali 26-latka podejrzanego o kradzież 22 rowerów wartych ponad 61 tys. zł – przekazał podinsp. Robert Szumiata, rzecznik śródmiejskiej policji. Dodał, że sprawca działał w warunkach recydywy.

Nad sprawą kradzieży rowerów policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu pracowali przez kilka miesięcy.

„Przez kilkanaście tygodni analizowali wnikliwie wszystkie nagrania z kamer w miejscach, gdzie doszło przestępstwa. Policjanci musieli sprawdzić każdy z 22 adresów po to, aby ustalić, jak wygląda sprawca kradzieży, czy w każdym z tych przypadków jest to ta sama osoba, jaki jest sposób jej działania oraz jakimi środkami transportu odjeżdża z miejsca przestępstwa. Wszystkie te czynności, jak i odpowiednie rozpoznanie w lokalnym środowisku przestępczym, doprowadziły do właściwego wytypowania i zatrzymania osoby podejrzewanej o te kradzieże” – podkreślił podinspektor.

Wskazał, że do pierwszego przestępstwa z tej serii doszło we wrześniu ub.r. przy ulicy Nowolipie.

„To tam 26-latek ukradł pierwszy z 22 udowodnionych mu przez policjantów rowerów. Później przez 4 miesiące z miejsce w różnych punktach miasta kradł kolejne jednoślady” – podał.

Według ustaleń śledczych rowery ginęły ze stojaków, klatek schodowych, podwórek i sprzed budynków mieszkalnych.

„Mężczyzna przecinał łańcuchy i kłódki albo wykorzystywał sytuacje, kiedy właściciele pozostawiali rowery bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Typował miejsca, w których mogą znajdować się droższe markowe modele, które później będzie mógł łatwiej i szybciej spieniężyć” – podkreślił.

Skradzione rowery 26-latek miał sprzedawać przypadkowym nabywcom po znacznie zaniżonych cenach w stosunku do ich rzeczywistej wartości.

„To nie był pierwszy raz, kiedy mężczyzna wszedł w konflikt z prawem. 26-latek był już wcześniej karany za podobne przestępstwa, teraz znowu usłyszał zarzuty, do których się przyznał” – zaznaczył rzecznik śródmiejskiej policji.

Za zarzucane mu kradzieże rowerów grozi mu do 5 lat więzienia.

„Biorąc pod uwagę fakt, że mężczyzna czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu, co najmniej 1 roku kary pozbawienia wolności za podobne, umyślne przestępstwo, czyli działając w warunkach recydywy, sąd może wymierzyć mu teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę” – dodał policjant.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl