Warszawa: otwarto siedzibę Wojskowego Biura Historycznego

W Warszawie otwarto oficjalnie siedzibę Wojskowego Biura Historycznego. W uroczystości wziął udział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u odsłonił także popiersie generała broni Kazimierza Sosnkowskiego, które znajduje się przed siedzibą biura.

Minister Mariusz Błaszczak wyraził zadowolenie z tego, że Wojskowe Biuro Historyczne ma takiego patrona. To dobrze świadczy o zespole, na którego czele stoi prof. Sławomir Cenckiewicz, a także kierunkach badań historycznych – zaznaczył szef resortu. Dodał, że pamięć o bohaterach stanowi fundament naszej tożsamości narodowej.

Przy takim patronie z całą pewnością badania będą rzetelne i będą pokazywały prawdę na temat naszej przeszłości. Cieszę się z tego, że te warunki lokalowe są lepsze, że doszło do reorganizacji Wojskowego Biura Historycznego. Teraz będzie mogło ono udostępniać jakże interesujące materiały, będzie upowszechniało tę wiedzę skierowaną szczególnie do młodego pokolenia. Do tych wszystkich, którzy dziś kształcą się i poznają naszą przeszłość, bo przecież tylko na tym fundamencie możemy budować przyszłość – akcentował szef MON.

Wojskowe Biura Historyczne zajmuje się badaniem dziejów Wojska Polskiego. Nowa instytucja powstała w 2016 roku z połączenia Centralnego Archiwum Wojska Polskiego oraz Wojskowego Biura Badań Historycznych. Decyzję taką podjął były już szef MON Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj