PO zaskarża decyzję wojewody mazowieckiego o dekomunizacji ulic w stolicy

Rada Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej przegłosowała skargi na decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery dot. dekomunizacji 47 ulic w stolicy. Projekty uchwał w tej sprawie przygotowali radni PO. Teraz zażalenia trafią do sądu administracyjnego. 

Szef radnych Platformy Obywatelskiej Jarosław Szostakowski podczas wczorajszej sesji rady miasta oceniał, że  wojewoda mazowiecki nie wykonał rzetelnie swojej pracy, a było to tylko zamówienie polityczne.

Z kolei wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera ocenił, że decyzja Rady Warszawy o zaskarżeniu zmiany 47 nazw ulic na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej to spór polityczny, a nie merytoryczny. Jego zdaniem, samorząd warszawski nie realizując tzw. ustawy dekomunizacyjnej – abdykował.

Radni Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, iż Zdzisław Sipiera nie miał innego wyjścia i musiał wydać rozporządzenia zastępcze, ponieważ rada miasta, w której większość ma PO, nie skorzystała ze swoich uprawnień.

Poseł Jarosław Krajewski, były radny miasta stołecznego Warszawy, mówił, że radni Platformy dzielą Polaków.

– Dzisiaj możemy powiedzieć jasno: 10 listopada 2017 roku zakończył się w Warszawie komunizm, jeśli chodzi o nazewnictwo. Myślę, że jest to bardzo dobra informacja, a to, co dzisiaj robią radni Platformy Obywatelskiej w radzie miasta jest próbą wywoływania sztucznych awantur i dzielenia Polaków. Sami wielokrotnie używają takich słów, jak „demokracja”, „wolność”. W ich ustach jawią się to jako puste frazesy, a my chcemy żyć w wolnym niepodległym kraju – wskazał poseł.

Tzw. ustawa dekomunizacyjna zakazuje propagowania komunizmu lub innego sytemu totalitarnego. Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki, wydał rozporządzenie o przemianowaniu ulic m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego oraz Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl