fot. PAP/EPA

Spotkanie międzyresortowego zespołu ds. projektu Baltic Pipe w następnym tygodniu

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ds. projektu Baltic Pipe – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja. Chodzi o powołany w środę przez premier Beatę Szydło organ, który ma być wsparciem dla podmiotów odpowiedzialnych za budowę połączenia gazowego Polski z Danią do października 2022 roku.

W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele resortów energii, środowiska, gospodarki morskiej i spraw zagranicznych oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Minister Piotr Naimski, który pokieruje pracami zespołu, podkreśla, że budowa Baltic Pipe i rozbudowa systemu przesyłowego w Polsce wymaga ścisłej współpracy wielu podmiotów, stąd potrzeba powołania zespołu, który będzie pełnił rolę pomocniczą dla rządu.

Jest to bardzo skompilowane, jeżeli chodzi o konieczność koordynacji wielu działań w różnych działach sektora administracji państwowej, na różnych jej szczeblach. To jest przyczyną powołania tego zespołu. Będzie to takie forum, gdzie można tę horyzontalną koordynację działań rzeczywiście uzyskać. Zależy nam bardzo na czasie przy realizacji tej inwestycji, dlatego że mamy harmonogram, który już w tej chwili jest realizowany, a jego koniec to jest rok 2022. Wydaje się, że pięć lat to długo, ale dla takich skomplikowanych inwestycji to wcale nie jest dużo czasu – akcentuje pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Baltic Pipe to podmorski gazociąg, który ma połączyć systemy gazowe Polski i Danii. Obejmuje on również infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Jest to część strategicznego projektu infrastrukturalnego, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310 km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski.

RIRM

drukuj