Warszawa otrzyma środki na odszkodowanie za tzw. dekret Bieruta

Warszawa ma otrzymać do 200 mln zł rocznie z Funduszu Reprywatyzacji na odszkodowania za mienie przejęte tzw. dekretem Bieruta.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt nowelizacji wniósł Senat na początku października. Zakłada on, m.in. dofinansowanie stołecznego budżetu w latach 2014-2016. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Środki z funduszu mają być przeznaczane na wypłaty odszkodowań za nieruchomości, które na podstawie tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. przeszły na własność miasta, a potem państwa. W Funduszu Reprywatyzacyjnym jest 5,4 mld zł. Obecnie toczy się ok. 8 tys. postępowań dotyczących odebrania nieruchomości.

Poseł Beata Szydło, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów mówi, że kwestia odszkodowań od dawna budzi wiele kontrowersji i dotyczy nie tylko Warszawy. Jednak – jak zauważa wiceprezes PiS – teraz ważne jest, w jaki sposób władze Warszawy rozdysponują zatwierdzone środki.

Nasza wątpliwość przy głosowaniu i rozważaniu tej ustawy była jedna. Przede wszystkim, jak te środki zostaną wykorzystane i w jaki sposób władze Warszawy będą to realizowały. Czy przypadkiem nie okaże się, że są to pieniądze, które zostaną przekazane, po czym zostanie to unormowane. To była ta wątpliwość. Uważamy, że w Warszawie nie ma dobrego zarządzania. Z resztą nasz głos w referendum był w tej sprawie bardzo jasny – podkreśliła poseł Beata Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl