Premierzy Polski i Węgier spotkają się 14 maja w Warszawie

W poniedziałek 14 maja premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który przyjedzie z wizytą do Polski – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Będzie to pierwsze spotkanie szefów rządów po kwietniowym zwycięstwie partii Orbana – Fideszu – w wyborach parlamentarnych.

Ostatnie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem miało miejsce w Budapeszcie podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej „Memento-Smoleńsk”. W spotkaniu przed odsłonięciem pomnika oraz w samej uroczystości wzięli wówczas udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego. Odbyło się ono przed wyborami na Węgrzech.

Po wygranych wyborach Viktor Orban podziękował za poparcie polskim przywódcom, a także swoim wyborcom, działaczom i wolontariuszom.

„Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli” – oświadczył. Później na konferencji prasowej podkreślał, że podczas kampanii wyborczej otrzymał wsparcie z Bawarii i z Polski.

„Te dwie relacje będą miały dla mnie szczególne znaczenie także w przyszłości” – zapowiedział.

Również w poniedziałek 14 maja w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich, którzy mają rozmawiać na temat prowadzonej wobec polski przez KE procedury w związku z naruszeniem zasad praworządności przez Polskę. Ministrowie wysłuchają sprawozdania wiceszefa KE Fransa Timmermansa nt. dialogu z Polską. W związku z rozpoczęciem procedury z art. 7.1 unijnego traktatu szef węgierskiego rządu wielokrotnie podkreślał, że Węgry nie poprą KE w sporze z Polską.

W kwietniu natomiast PE przedłożył założenia rezolucji, w której stwierdza, że na Węgrzech istnieje poważne ryzyko naruszenia praworządności. Przedstawiona propozycja zakłada zwrócenie się do Rady UE o uruchomienie wobec Węgier art. 7 traktatu UE.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl