Warszawa: ostatni dzień rekrutacji wolontariuszy na ŚDM

W Warszawie kończy się dziś rekrutacja wolontariuszy na diecezjalny tydzień Światowych Dni Młodzieży. Jest jeszcze czas, by się zgłosić – mówi Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. Do tej pory swoją chęć pracy wolontariackiej zadeklarowało 900 osób.

Żeby być wolontariuszem, trzeba mieć ukończone 18 lat. Udział w wolontariacie podczas dni w diecezjach jest bezpłatny.

Jak poinformowała Kukowska, cały czas trwają rozmowy rekrutacyjne z osobami, które zarejestrowały się na stronie www.sdm2016.warszawa.pl i wypełniły formularz, deklarując tym samym chęć zaangażowania się. Osoby, które przeszły pozytywnie rekrutację, są już szkolone, m.in. z zasad pierwszej pomocy medycznej.

Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej – Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza. Warszawa szuka więc wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować w projekty kościelne, jak i w miejskie, by pracować w strefach kulturalnych, czy przy akcjach społecznych.

Jak powiedziała Kukowska, na rozmowy rekrutacyjne przychodzą zarówno osoby z dużym doświadczeniem, znające języki obce, wykształcone, jak i takie, które w wolontariacie debiutują. Dodała, że większość ochotników ma motywacje religijne, deklarują się jako osoby wierzące i praktykujące. Jednak kwestia religii nie jest tematem rozmowy rekrutacyjnej i koordynatorzy czekają także na wolontariuszy innych wyznań czy osoby niewierzące – dla nich ciekawą propozycją może być zaangażowanie w wolontariat miejski.

Żeby zostać wolontariuszem, należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Podaje się w nim obszar wolontariatu, którym jest się zainteresowanym, dane osobowe i poziom znajomości języków obcych. Potem czeka się na rozmowę rekrutacyjną. Po zakwalifikowaniu kandydat rozpoczyna szkolenia – obowiązkowe: z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będzie zajmował.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.

Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później – 26 lipca – zaczynają się ŚDM w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl