fot. PAP/Mateusz Marek

Warszawa: Jest już gotowy most pontonowy na „Wiśle”, który będzie podtrzymywał alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do „Czajki”

Most pontonowy na Wiśle, który będzie podtrzymywał alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do oczyszczalni „Czajka”, jest już gotowy.

Saperzy muszą teraz zabezpieczyć konstrukcję i nadzorować ułożenie instalacji rurociągowej. Liczący 245 metrów most połączył Bielany i Białołękę.

Został on zbudowany z 90 pontonów. W jego budowę zaangażowało się 200 żołnierzy. Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada. Jeżeli zaistnieje potrzeba, saperzy utrzymają ją dłużej.

Szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał na antenie TV Trwam, że awaria kolektorów na Wiśle wynika z zaniedbań władz stolicy.

– Mamy do czynienia z powtórką z tej sytuacji, z powtórką awarii. W powszechnym przekonaniu jest to rezultat niekompetencji prezydenta Warszawy. Wojsko pomaga, wojsko stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, ale nie tylko dlatego. Ta katastrofa ekologiczna dotyczy przede wszystkim mieszkańców miejscowości położonych na północ od Warszawy. Sama Warszawa ma ujęcie wody poniżej zrzutu nieczystości, a więc sama Warszawa poradzi sobie z tym problemem. Nie radzi sobie z tym problemem włodarz Warszawy – podkreślił Mariusz Błaszczak.  

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki warszawskiej oczyszczalni „Czajka” doszło pod koniec sierpnia. Od tego czasu do Wisły miasto zrzuciło ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków. To już druga tego typu awaria w przeciągu roku.

RIRM

drukuj