fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: 11 maja manifestacja przeciw ustawie 447

11 maja odbędzie się w Warszawie manifestacja przeciwko realizacji tzw. ustawy 447. Zorganizuje ją Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Chodzi o przepisy, na mocy których władze USA mogą pomagać organizacjom żydowskim w dochodzeniu roszczeń, tzw. bezspadkowego mienia. Swój sprzeciw wyraziła już Polonia, która w ub. niedzielę protestowała w wielu amerykańskich miastach. Wskazywano, że ustawa 447 to zagrożenie dla suwerenności i finansów Polski; roszczenia żydowskie opiewają na blisko 1 bln zł.

Teraz środowiska narodowe oraz patriotyczne rozszerzają kampanię informacyjną ,,NIE dla roszczeń” i zorganizują 11 maja na ulicach Warszawy protest ,,STOP 447”. Będziemy szli z konkretnymi postulatami – mówił dziś podczas konferencji Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

– Pierwszym postulatem jest wycofanie się Stanów Zjednoczonych z realizacji ustawy 447. Drugim jest podjęcie realnego działania przez państwo polskie dot. walki z antypolonizmem. Trzeci postulat jest taki, aby Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspierało Polonię walczącą w celu uchylenia ustawy 447. Mamy nadzieję, że ta manifestacja obudzi Polaków mieszkających w kraju i będzie symbolem jedności oraz solidarności z Polakami za granicą – podkreślił Robert Bąkiewicz.    

Media podały, że Kongres Polonii Amerykańskiej pracuje nad rezolucją w formie poprawki, która miałaby usunąć Polskę z listy krajów wymienionych w ustawie 447. Te przepisy w maju ub.r. podpisał Donald Trump, prezydent USA, wcześniej jednogłośnie przyjęły je obie izby Kongresu.

RIRM

drukuj