Warmińska Caritas ugościła Polaków ewakuowanych z Mariupola

Caritas Archidiecezji Warmińskiej w ośrodku charytatywnym w Rybakach koło Olsztyna ugościła Polaków ewakuowanych z Mariupola na Ukrainie.

Chodzi o 149 osób, które przyleciały wczoraj do naszego kraju samolotami CASA. Kolejne 39 osób polskiego pochodzenia mają jeszcze przyjechać samochodami i pociągiem.

W ośrodku Caritas rodacy rozpoczną program adaptacyjny, który potrwa około sześciu miesięcy.

– Rozpoczynamy procedury dotyczące organizacji ich pobytu. Pod koniec tygodnia rozpoczniemy też przygotowania do tego, żeby dzieci poszły do szkoły już od poniedziałku. W międzyczasie będą spotkania z różnymi urzędnikami. Te najbliższe tygodnie będą bardzo gorące, jest mnóstwo procedur i dużo spotkań po to, żeby odpowiedzieć tym ludziom na ich pytania i różnego rodzaju wątpliwości. Musimy rozwiewać ten stan niepewności, z którym tutaj przyjechali, aby się poczuli bezpiecznie. Potem przez te pół roku, być może siedem miesięcy, zrobimy wszystko, żeby oni w pewnym momencie się usamodzielnili i rozpoczęli swoje życie w naszym kraju – mówi dyrektor placówki w Rybakach ks. Piotr Hartkiewicz.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej ma już doświadczenie w opiece nad repatriantami. Jego ośrodek w Rybakach gościł już wcześniej osoby polskiego pochodzenia, które zostały ewakuowane na początku roku ze wschodu Ukrainy. Do Polski trafiło wówczas 190 osób.

RIRM

drukuj