fot. PAP/EPA

Walka z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 – część krajów zaostrza restrykcje, część – planuje złagodzenie ograniczeń 

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wiele państw wciąż zaostrza liczne restrykcje. Są jednak takie kraje, w których na horyzoncie pojawia się wizja złagodzenia ograniczeń. Takie plany mają między innymi Austria, Dania i Norwegia.

W Austrii każdego dnia jest coraz mniej nowych zakażeń. Kanclerz Sebastian Kurz podkreślił, że szybsze reagowanie pozwoli na szybsze zwolnienie z restrykcji. I takie ograniczenia rzeczywiście mogą być w tym przypadku poluźnione.

– Naszym celem jest, aby 14 kwietnia, czyli we wtorek po Wielkanocy, małe firmy do wielkości 400 metrów kwadratowych, a także sklepy budowlane i remontowe mogły się ponownie otworzyć, oczywiście przestrzegając bardzo surowych zasad bezpieczeństwa – zaznaczył Sebastian Kurz.

Takich jak noszenie maseczek i stosowanie środków dezynfekujących. Oczywiście, przy ograniczonej liczbie klientów, jacy przebywają w sklepie. W dalszej kolejności, od 1 maja miałyby ruszyć wszystkie firmy, centra handlowe i salony fryzjerskie. Od połowy maja stopniowo otwierano by także restauracje i hotele. Jednak póki co to tylko plany. Ich wejście w życie będzie zależało od liczby zakażeń w najbliższych tygodniach. Podobną strategię obiera Dania.

– Jest warunek. Wszyscy zachowują dystans, myją ręce i powstrzymują się od spotkania ze zbyt dużą liczbą ludzi. Jeśli uda się nam utrzymać stabilne liczby, to od 15 kwietnia rząd zacznie ponownie otwierać żłobki, przedszkola i szkoły dla najmłodszych dzieci – powiedziała premier Danii Mette Frederiksen.

Także w Norwegii na skutek licznych ograniczeń jeden chory pacjent zaraża już ok. 0,7 nowych chorych. I ten kraj także chce wrócić do normalnego życia.

– Naszą ambicją jest, aby wszyscy uczniowie mogli wrócić do szkoły przed latem – podkreśliła premier Norwegii Erna Solberg.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Niemczech.

– Byłabym złym kanclerzem i byłby to zły rząd, gdybyśmy teraz wyznaczyli datę zwolnienia z obostrzeń. Nie możemy – wskazała Angela Merkel.

Dane w wielu krajach nie wskazują na ustanie epidemii.

– Chcę powiedzieć, że moim zdaniem Europa stoi przed największą próbą od momentu jej powstania – stwierdziła Angela Merkel.

Próbą, której wciąż nie może sprostać. W Hiszpanii, w jednej z gmin, kilkuset mieszkańców zerwało kwarantannę ze względu na lokalne święto. Do tej pory w Hiszpanii wystawiono już ponad 270 tys. mandatów tylko za łamanie zasad kwarantanny. Są jednak państwa, które do tej pory wprowadzają kolejne obostrzenia.

– Jest jeszcze jedno ograniczenie – w środę 8 kwietnia, przed Paschą, wszyscy pozostaną w domu od 6 wieczorem do następnego ranka, do godziny 7. Wiem, że to duży ciężar, ale po prostu nie ma wyboru – zaznaczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.

W Izraelu obowiązuje całkowita blokada kraju. Mieszkańcy nie mogą się przemieszczać między miejscowościami. Restrykcje te potrwają do piątku 10 kwietnia.

TV Trwam News

drukuj