fot. PAP/EPA

Australia: Znoszone kolejne ograniczenia; do szkół wracają uczniowie

Dzieci wróciły dziś do szkół w australijskich stanach Nowa Południowa Walia i Queensland; jest to część rządowego planu stopniowego odchodzenia od ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, która wydaje się w tym kraju opanowana – informuje Reuters.

„To ekscytujący dzień dla rodziców, nauczycieli i dzieci; według wszystkich doniesień z tego poranka, wszystko idzie bardzo dobrze” – cytuje australijską minister edukacji Sarę Mitchell agencja AP.

W Australii rząd federalny opracował ogólny plan odchodzenia od wprowadzonych w związku z epidemią restrykcji, ale decyzje o ich znoszeniu podejmowane są przez władze stanowe, które często mają na ten temat inną opinię – ocenia Reuters.

Na stacjonarne zajęcia wrócili dziś uczniowie szkół podstawowych oraz średnich, a także dzieci w wieku przedszkolnym m.in. w stolicy Nowej Południowej Walii, Sydney. Placówki edukacyjne działają już normalnie w mniej zaludnionej zachodniej części kraju. Pozostałe stany i terytoria planują stopniowo otwierać szkoły do początku czerwca.

Jak podaje ministerstwo zdrowia, do tej pory w Australii potwierdzono 7109 zakażeń koronawirusem; na Covid-19 zmarły 102 osoby, a 6506 pacjentów wyzdrowiało; w całym kraju przeprowadzono ok. 1,2 mln testów, a na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest obecnie pięciu chorych.

Agencja Reutera zaznacza, że od prawie miesiąca wykrywa się w Australii zazwyczaj mniej niż 20 nowych infekcji dziennie i jest to liczba o wiele mniejsza niż w pozostałych rozwiniętych krajach.

Chociaż rząd przewiduje, że większość obostrzeń zostanie zniesionych do lipca, władze apelują, aby w domach pozostawały osoby, które mogą stamtąd wykonywać swoją pracę. Ma to na celu nie tylko zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego, ale i odciążenie transportu publicznego.

Na razie granice Australii pozostają zamknięte, ograniczone są też możliwości poruszania się między poszczególnymi stanami. W tej sytuacji premier Scott Morrison zachęca do spędzania wakacji w kraju i wspierania lokalnego sektora turystycznego, który również cierpi z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię – relacjonuje Reuters.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl