fot. flickr.com

Walka z cyberzagrożeniami

Walka z cyberzagrożeniami jest jak walka z chorobą – alarmują eksperci. By temu zapobiec, powstała ogólnoświatowa sieć sond zbierających informacje o zagrożeniach w internecie.

Projekt ma być rozwiązaniem na zagrożenia płynące z działalności cyberprzestępców. O nowej metodzie walki z cyberzagrożeniami mówi Adam Kozakiewicz, kierownik Zakładu Metod Bezpieczeństwa Sieci i Informacji Instytutu Badawczego NASK.

– Sieć działa na zasadzie wirtualnych serwerów rozmieszczonych na całym świecie. To są zwykłe komercyjne maszyny, które kupujemy, przekazują ruch do naszego centrum, gdzie podlega analizie – podkreśla Adam Kozakiewicz.

W związku z rozwijającymi się cyberzagrożeniami musimy cały czas poszukiwać metod, które pozwolą zwalczyć działalność cyberprzestępców – powiedział dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK Juliusz Brzostek.

– Nie poprzestają na tym, że mają już narzędzia do atakowania użytkowników i instytucji. Te narzędzia będą rozwijali, podejścia będą zmieniali tak i my musimy stawiać na innowacyjne rozwiązania, które będą temu zapobiegały – zaznacza Juliusz Brzostek. 

Jak wskazuje Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji, ważnym elementem w zwalczaniu cyberzagrożeń jest współpraca zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. 

– Wymiana informacji pomiędzy rządami, wymiana informacji w ramach organizacji międzynarodowych, takich jak na przykład Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego NATO czy Unia Europejska, jest podstawą do tego, aby skutecznie reagować na te zagrożenia na poziomie krajowym – wskazuje Robert Kośla.

Według ekspertów nowo utworzone rozwiązanie spełnia oczekiwania twórców projektu. 

– Zaproponowane podejście bardzo się sprawdza. Jesteśmy w stanie wykrywać nowe rodzaje zjawisk zanim jeszcze nastąpią jakieś poważniejsze ataki – dodaje Adam Kozakiewicz. 

Koordynatorem projektu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj