fot. PAP/EPA

W. Zełenski: Podpisywanie jakichkolwiek porozumień z terrorystami nie przyniesie pokoju

Podpisywanie czegokolwiek z tymi terrorystami nie przyniesie pokoju; tylko demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

„Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji” – powiedział Wołodymyr Zełenski w poniedziałek wieczorem, komentując kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

„Jeśli cokolwiek podpisze się z tymi terrorystami – pokoju nie będzie. Jeśli coś się z nimi ustali – na pewno to złamią. Oddanie Rosji jakikolwiek elementu bezpieczeństwa innych – oznacza nową wojnę” – oświadczył prezydent.

„Dlatego też potrzebna jest kontynuacja dotychczasowej polityki świadomych państw świata: tylko demontaż rosyjskich możliwości terrorystycznych, tylko wyzwolenie całej naszej ziemi i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój. Wierzę, że dojdziemy do tego” – podkreślił.

Memorandum Budapeszteńskie z grudnia 1994 r. to porozumienie, którego sygnatariusze – USA, Wielka Brytania i Rosja – w zamian za rezygnację przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa oraz zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała je w 2014 r, anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym br. Rosja rozszerzyła ją do konfliktu na pełną skalę, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie wystrzelili w poniedziałek 70 rakiet i niemal wszystkie zostały strącone. Prezydent podziękował ukraińskim siłom obrony powietrznej oraz państwom zachodnim za dostawy środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wciąż jednak, zaznaczył, ukraińskie niebo nie jest w pełni chronione.

Część pocisków trafiła w cele na Ukrainie, co spowodowuje przerwy w dostawach prądu w szeregu regionów. W wyniku rosyjskich ataków w ciągu doby zginęły cztery osoby – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił, że rosyjski terroryzm jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla innych, czego dowodzi rakieta, która upadła w poniedziałek na terytorium Mołdawii.

„Kiedy jeden terrorysta destabilizuje życie wszystkich (ludzi), wspólnym zadaniem jest zatrzymanie terroru” – zaznaczył ukraiński prezydent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl