fot. Tomasz Strąg

W wyborach prezydenckich każdy ma prawo zagłosować korespondencyjnie. Termin zgłoszenia do 16 czerwca

W wyborach prezydenckich – 28 czerwca – każdy ma prawo zagłosować korespondencyjnie. Taki zamiar trzeba jednak odpowiednio wcześniej zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców. Termin zgłoszenia mija 16 czerwca.

Więcej czasu ma osoba, która w dniu głosowania przebywa w kwarantannie, gdyż jej termin na powiadomienie komisarza upływa 23 czerwca. Potem już tylko pozostaje oczekiwanie na doręczenie pakietu wyborczego przez Pocztę Polską.

Wniosek o głosowanie korespondencyjne można złożyć na kilka sposobów. Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa zapewnia, że dokument jest prosty, a jego wypełnienie trwa chwilę.

– Można zrobić to przez internet i zachęcam, aby zrobić to właśnie w taki sposób. Spokojnie można usiąść w domu i taki wniosek złożyć. Można też przyjść do urzędu, złożyć wniosek do przeznaczonej do tego skrzynki, Ministerstwo Cyfryzacji proponuje taką usługę. Jest kilka możliwości, ale moim zdaniem internet będzie tą najlepszą. To jest prosty wniosek. Osoby, które chcą głosować w sposób korespondencyjny mogą to zrobić do 12 dni przed okresem wyborów, to jest 16 czerwca. Natomiast osoby, które są w kwarantannie mogą to zrobić na dwa dni przed wyborami – wyjaśnił Dariusz Nowak.

W przypadku głosowania za granicą o zamiarze głosowania korespondencyjnego wyborca powinien zawiadomić właściwego konsula najpóźniej do 15 czerwca.

Ze szczegółowymi informacjami m.in. na temat głosowania korespondencyjnego można się zapoznać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl