fot. PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni otrzymało wojskowy sztandar. Został on wręczony podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Gen. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, przypomniał, że jednostki podległe pod cyberwojska są jednym z ważniejszych komponentów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski.

– Zdolność do obrony cyberprzestrzeni stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego. Hybrydowy charakter współczesnych działań zbrojnych sprawia, że informatyka, kryptologia i matematyka stają się tak samo ważne, jak czołgi i samoloty. To dlatego cyberżołnierze nie mogą spocząć na laurach – powiedział gen. Karol Molenda.

Rzecznik cyberwojska, ppłk Przemysław Lipczyński, zwrócił uwagę, że służba żołnierzy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odbywa się przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu.

– Tam są najwyższej klasy specjaliści, którzy doskonale wiedzą, co robią. Mamy trzy linie zabezpieczenia: pierwszą, drugą i trzecią linię wsparcia – zaakcentował podpułkownik Przemysław Lipczyński.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odpowiada za ochronę domeny cyber w polskiej armii.

Domena ta została uznana przez NATO w 2016 roku – podczas szczytu Sojuszu w Warszawie – jako równie ważna, jak inne obszary militarne. Zrównano ją z domeną lądową, morską i powietrzną.

RIRM

drukuj