W tym tygodniu kolejne decyzje dot. rozluźnienia ograniczeń. Istotnym problemem – kwestia pracowników przygranicznych

W tym tygodniu rząd ma zdecydować co dalej z rozluźnianiem ograniczeń. Drugi etap przewiduje m.in. otwarcie hoteli i niektórych instytucji kultury. Na rządowym zespole kryzysowym pojawi się też temat pracowników przygranicznych.

Wszystkie ręce na pokład. Do walki z koronawirusem potrzebni są lekarze, służby, rząd, samorząd – lista jest długa. Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę na pracę wojewodów.

– (…) Przygotowali oni łącznie 104 777 miejsc w 239 obiektach, które służą jako izolatoria i hotele dla medyków – napisał Mateusz Morawiecki.

Zajętych jest obecnie 19 proc. takich miejsc. Ponad 7,5 tys. miejsc w 76 obiektach przygotowano dla osób zakażonych koronawirusem.

– Tam obłożenie jest jeszcze mniejsze i wynosi tylko 6 proc. – oznajmił premier.

Dziennie Polska notuje ok. 350-400 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Nie było gwałtownego wzrostu zachorowań po tym, jak rząd zdecydował się rozluźnić niektóre restrykcje. W tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy przechodzimy do kolejnego, drugiego etapu rezygnacji z ograniczeń. Wciąż czekamy na ostateczne analizy.

– Jeżeli te dane będą pozytywne, jeżeli będą stabilne, to będzie możliwe w pierwszej połowie maja wprowadzenie drugiego etapu – powiedział rzecznik rządu Piotr Muller.

Drugi etap oznacza m.in. otwarcie hoteli i miejsc noclegowych, a także niektórych instytucji kultury. Na początku tego tygodnia na rządowym zespole kryzysowym powinien pojawić się też temat pracowników przygranicznych. Wielu z nich wciąż staje przed wyborem: albo praca, albo kontakt z rodziną. Stąd ich protest na granicy polsko-niemieckiej.

– Nie mogę wrócić do moich uczniów. Mam dwoje małych dzieci, dwóch synów, trzy i sześć lat. Nie wyobrażam sobie, żeby ich zostawić w domu i na przykład przeprowadzić się.. – podkreśliła Mirella Binkiewicz, nauczyciel pracujący w Niemczech.

Po powrocie do kraju takich pracowników obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Problem zaogni się wraz z 4 maja, kiedy w Niemczech ponownie zostaną otwarte szkoły.

– Na pewno jest to bolesny temat dla tych osób, które mieszkają zagranicą, a pracują w Polsce, ale zasady kwarantanny są nieubłagalne – stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Rząd obawia się tutaj rosnącej liczby zachorowań, zwłaszcza że w Niemczech skala epidemii jest dużo większa niż w Polsce. Za ograniczenia nałożone na pracowników przygranicznych Polskę skrytykowali m.in. premierzy Brandenburgii i Saksonii.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl