Fot. PAP/EPA

W Turcji już ponad pół miliona syryjskich uchodźców

Liczba syryjskich uchodźców przekroczyła już w Turcji pół miliona – podał stambulski dziennik „Hurriyet”, powołując się na turecki MSZ. W samych tylko 20 obozach dla uchodźców założonych przez władze tureckie w dziesięciu południowych prowincjach kraju przebywa obecnie 200 000 uciekinierów.

Od kwietnia tego roku liczba ta, która wynosiła wówczas 190 000, niewiele się zmieniła – podała turecka Dyrekcja do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych (AFAD), której podlegają obozy. Turcja nie przyznała oficjalnie statusu uchodźców osobom korzystającym tam ze schronienia.

Określa je jako „zaproszonych”; zapewnia im dach nad głową, wyżywienie i opiekę zdrowotną, jak również możliwość nauki 45 tysiącom syryjskich dzieci. Poza obozami, w strefie przygranicznej, głównie w prowincji Hatay na wybrzeżu Morza Śródziemnego przebywa czasowo 300 000 uchodźców z Syrii.

Mieszkają u swych krewnych, w wynajętych lokalach, przystosowanych naprędce do celów mieszkalnych garażach, magazynach itp. Te osoby nie otrzymują systematycznej pomocy od żadnej tureckiej instytucji publicznej, lecz jedynie sporadycznie od przedsiębiorstw i osób prywatnych, muszą więc głównie radzić sobie same.

PAP

drukuj