fot. PAP/Leszek Szymański

W Senacie powstanie Nadzwyczajna Komisja ds. Wyjaśnienia Przypadków Inwigilacji

Na wniosek senatorów z Koalicji Obywatelskiej została powołana Nadzwyczajna Komisja, która zbada inwigilację przy użyciu oprogramowania Pegasus. Przewodniczącym nowego organu został senator Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej.

Afera wokół Pegasusa wybuchła, gdy pojawiły się informacje, że polski rząd miał wykorzystywać to oprogramowanie do szpiegowania. Według doniesień śledzony był Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej. Wczoraj wniosek opozycji o powołanie Komisji Nadzwyczajnej został pozytywnie rozpatrzony przez Senat.

– Chodzi o wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus oraz naruszeń prawa do stosowania przez służby specjalne kontroli operacyjnej – poinformował Marcin Bosacki, senator sprawozdawca.

Komisja ma się także zająć przygotowaniem inicjatywy ustawodawczej, która zreformuje działalność polskich służb specjalnych. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych, które zasiadają w Senacie. Nie ma jednak senatorów PiS-u, którzy nie zgłosili swojego kandydata. Na jej czele stanie Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Komisja będzie sprawdzać, czy oprogramowanie było używane w trakcie wyborów. Opozycja zarzuca rządowi wpływanie na wynik wyborów parlamentarnych z 2019 roku. Zdaniem senatorów Prawa i Sprawiedliwości powołanie takiej Komisji Nadzwyczajnej wykracza poza kompetencje Senatu.

– Senat nie ma żadnych uprawień śledczych. Ma on w bardzo ograniczonym zakresie możliwości kontroli rządu. Senat nie posiada komisji ds. służb specjalnych. Czy nie uważa Pan, że jest to zamienianie Senatu w instytucję, która zajmuje się „political-fiction”, a nie realnymi problemami politycznymi? – pytał podczas dyskusji w Senacie Marek Pęk, senator PiS.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie dla jednego z tygodników podkreślił, że Polska korzysta z Pegasusa. To wynik szybkiego rozwoju i błędem byłoby, gdyby Polska nie miała takiego narzędzia.

TV Trwam News

drukuj