fot. PAP/Tomasz Gzell

W Sejmie trwają prace nad projektami dot. sądów pokoju

Sejm rozpoczął prace nad projektami dotyczącym wprowadzenia nowej instytucji sądów pokoju. Propozycje przygotował prezydent Andrzej Duda.

Środowe prace w Sejmie to efekt rozmów Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. Proponowane zmiany zakładają m.in. wprowadzenie nowej instytucji sądów pokoju, które będą rozpatrywały najprostsze sprawy. O założeniach projektów mówił w Sejmie doradca prezydenta, Paweł Mucha.

– Do kognicji sądów pokoju przekazano drobne sprawy o niewielkim stopniu skomplikowania. Ich rozpatrywanie przez sędziów pokoju odciąży inne sądy powszechne i pozwoli im skoncentrować się na rozpoznawaniu spraw bardziej skomplikowanych – wyjaśnił Paweł Mucha.

To z kolei spowoduje, że sprawy sądowe będą rozstrzygane szybciej i bardziej wnikliwie.  Sędziowie pokoju mają być wybierani w wyborach powszechnych na wspólną sześcioletnią kadencję. Będę mogli nimi zostać obywatele polscy w wieku między 29. a 70. rokiem życia. Warunek jest taki, że muszą to być osoby z wykształceniem prawniczym i z co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym bezpośrednio związanym ze świadczeniem pomocy prawnej, stosowaniem lub tworzeniem prawa.

TV Trwam News

drukuj