fot. PAP/DPA

W Sejmie i Senacie dyskutowano nad karami nałożonymi przez TSUE na Polskę

Na posiedzeniach Sejmu i Senatu jednym z tematów były kary nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niewstrzymaniem wydobycia w kopalni Turów. Działania Trybunału nie mają podstaw prawnych – zwracał uwagę wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński.

Wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów budzi wątpliwości i kontrowersje na polskiej scenie politycznej. Rząd uważa, że Trybunał przekracza swoje kompetencje, orzekając w sprawie wykraczającej poza unijne traktaty. Sprawa nigdy nie powinna wyjść poza rozmowy sąsiedzkie z Czechami – wskazywał wiceminister klimatu, Piotr Dziadzio.

– Rzeczpospolita każdorazowo odpowiadała na postulaty, propozycje strony czeskiej i deklarowała pełną gotowość współpracy wraz z przekazywaniem na bieżąco wszystkich niezbędnych informacji, o które zwracała się strona czeska – oznajmił Piotr Dziadzio.

Tymczasem po stronie Czech nie było woli porozumienia. 30 września Czechy odrzuciły propozycje polskiego rządu.

– Okres kampanii wyborczej w Czechach był niewątpliwie wyjątkowo trudnym i niedogodnym czasem dla negocjacji. Cały czas jesteśmy elastyczni i gotowi do rozmów z Czechami. Wczoraj minister otrzymała zaproszenie od swojego czeskiego odpowiednika – zaznaczył Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.

Podobne stanowisko wyraził minister Konrad Szymański podczas sejmowej Komisji ds. UE. Odniósł się także do kar nałożonych w sprawie Izby Dyscyplinarnej.

– Izba Dyscyplinarna w aktualnym składzie przestanie istnieć. To nie oznacza, że Polska ma się wyrzec jakiejkolwiek formy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Nie to jest przedmiotem orzeczeń. Mam nadzieję, iż nie to jest intencją Komisji Europejskiej czy TSUE – podsumował Konrad Szymański.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl