W. Schaeuble: Naszą jedność zawdzięczamy też Polakom

Niemcy nie powinni zapominać, że swoją jedność zawdzięczają również Polakom i Węgrom – stwierdził w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Augsburger Allgemeinen” przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

W rozmowie były minister finansów RFN przywołał 1990 rok i zjednoczenie Niemiec.

„Niemcy nie powinni zapominać, że naszą jedność zawdzięczamy również Polakom oraz Węgrom. W Polsce „Solidarność” przełamała pierwsze lody, a Węgry otworzyły granice z Austrią dla obywateli NRD” – powiedział Schaeuble.

Przewodniczący niemieckiego parlamentu wypowiedział się również w kwestii różnic między krajami Europy Wschodniej a rządem w Berlinie w polityce azylowej.

„Musimy podchodzić z szacunkiem również do tych, którzy nie podzielają naszego zdania” – ocenił.

Wpływowy polityk w „Augsburger Allgemeinen” wyraził się sceptycznie wobec pomysłu startowania współtworzącej rząd w Berlinie bawarskiej CSU w wyborach w całych Niemczech.

„Cechą szczególną CSU obok jej politycznej siły jest również jej bawarska tożsamość” – wskazał. Stając się partią ogólnoniemiecką siostrzane wobec CDU ugrupowanie ryzykowałoby utratę jej części – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl