fot. Katarzyna Cegielska

W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II w Toruniu odbyły się uroczystości odpustowe

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się uroczystości odpustowe. 22 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II oraz rocznica inauguracji jego pontyfikatu. W południe sprawowana była Msza święta, której przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, bliski współpracownik św. Jana Pawła II.

W homilii ks. abp. Mieczysław Mokrzycki zachęcał, byśmy nie podziwiali św. Jana Pawła II, ale go naśladowali i tak jak on trwali na straży depozytu wiary.

– Zatrzymajmy się przez chwilę nad tym, czym my Polacy możemy go naśladować. Misją świętego Jana Pawła II było nastawanie w porę i nie w porę, kiedy trzeba było, wykazywał błąd, nawoływał do przemiany myśli, mowy i postępowania. Podnosił na duchu i umacniał nadzieją, bronił czystości wiary i obyczajów. Nie szedł na kompromis ze złem, lecz miał odwagę służyć prawdzie, oceniając rzeczywistość świata według ewangelicznego „Tak, tak; nie, nie” – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR nawiązał pod koniec Mszy świętej do muzeum, które powstające w pobliżu świątyni.

– To muzeum „Pamięć i tożsamość”. To jest, to czego uczył nas święty Jan Paweł II: pamięć trzeba mieć, tożsamość zachować. Jaka jest nasza tożsamość? Muzeum imienia Jana Pawła II, to tam Papież Polak będzie pokazywał, na czym polega polskość od Mieszka I aż do naszych czasów – wskazał o. dyr. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W trakcie Eucharystii do toruńskiego sanktuarium wprowadzone zostały relikwie św. Elżbiety Węgierskiej oraz błogosławionej Marii Luziy Merkert.

RIRM

drukuj