W Rzymie upamiętniono 12. Pułk Ułanów Podolskich

Na dziedzińcu polskiego kościoła w Rzymie została odsłonięta w poniedziałek tablica pamiątkowa ku czci 12. Pułku Ułanów Podolskich, który uczestniczył w kampanii włoskiej podczas drugiej wojny światowej.

W ceremonii uczestniczyli weterani II Korpusu Polskiego i senator Anna Maria Anders.

Tablicę odsłonięto z inicjatywy koła żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina. Należą do niego weterani, członkowie rodzin i sympatycy legendy pułku.

W uroczystości udział wzięli uczestnicy walk o Monte Cassino, mieszkający w Rzymie pułkownik Eryk Jankowski i wieloletni duszpasterz Polonii ksiądz arcybiskup Szczepan Wesoły. Obecni byli: ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

Senator Anna Maria Anders powiedziała, że od dziecka słyszała od ojca opowieści o 12. Pułku, i dodała, że przypominał jej o tym, że to jego żołnierze zatknęli proporzec Pułku na ruinach klasztoru na Monte Cassino.

Ks. abp Wesoły apelował, by pamiętać o ofierze tysięcy żołnierzy, którzy zginęli na ziemi włoskiej.

W ceremonii uczestniczyła grupa polskiej młodzieży, której dziękowano za zainteresowanie historią 12. Pułku Ułanów Podolskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl