fot. flickr.com

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś świętujemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jego główne obchody odbędą się w Warszawie. Uroczystości, Msze św. i wydarzenia kulturalne na cześć bohaterów odbywają się już od kilku dni w miastach całej Polski.

W warszawskich obchodach swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, premier Beata Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Uroczystości rozpocznie Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po Eucharystii, na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego, odbędzie się Apel Pamięci. Zaplanowano też wręczenie nominacji generalskich i orderów państwowych, koncert okolicznościowy, a także uroczystości na Łączce i przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Pamięć Żołnierzy Niezłomnych zostanie dziś uczczona także w innych miastach. W Lublinie uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów w miejscach związanych z bohaterami podziemia niepodległościowego – mówi Przemysław Jaśkiewicz z Fundacji Niepodległość.

Sprawowana będzie uroczysta Msza św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Zorganizowana zostanie sesja naukowa. Po południu – o godz. 18.00 – przejdzie tradycyjny Marsz Żołnierzy Wyklętych, który rozpocznie się na Placu Litewskim. Marsz przejdzie główną ulicą miasta Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy pod Pomnik Zapory, gdzie oczywiście będzie złożenie kwiatów, będą przemówienia i koncert – informuje Przemysław Jaśkiewicz.

1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uchwałą Sejmu z 3 lutego 2011 roku. W tym roku obchodzimy go po raz szósty.

RIRM

drukuj