fot. Monika Bilska

W pierwszą sobotę rusza dziewięciomiesięczna nowenna przed 30. rocznicą powstania Radia Maryja

Dziewięciomiesięczna nowenna przygotowująca do 30. rocznicy powstania Radia Maryja zostanie podjęta w pierwsze soboty miesiąca. Początek już 6 marca bieżącego roku.

Jako Rodzina Radia Maryja rozpoczynamy dziewięciomiesięczną nowennę przygotowującą do przeżywania doniosłego jubileuszu, jakim jest 30. rocznica powstania toruńskiej rozgłośni. Jubileusz ten przypada w grudniu bieżącego roku.

– Duchowe przygotowania rozpoczynamy od pierwszej soboty marca. Nabożeństwom w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu co miesiąc będzie przewodniczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja. Dziękczynna modlitwa połączona będzie z odmówieniem aktu oddania Matce Bożej – zapowiada o. Andrzej Laskosz, kustosz sanktuarium.

Dar wdzięczności

Nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca jest obecne w sanktuarium praktycznie od samego początku powstania tej świątyni. Teraz w połączeniu z dziewięciomiesięczną nowenną stanie się też szczególnym darem wdzięczności Maryi za posługę ewangelizacyjną tej rozgłośni.

– Radio Maryja jest wciąż atakowane, a dyrektor Radia oczerniany, szkalowany, ośmieszany. Zawierzamy Maryi i poprzez nabożeństwo, o którego podjęcie prosiła w Fatimie, chcemy Jej wynagradzać, dziękując też za opiekę, prosząc o dalszą pomoc, aby dawała moc i siły w przezwyciężaniu wszelkich trudności – zaznacza o. Laskosz.

Akcentuje, że nabożeństwo będzie naszym darem dla Matki Bożej za 30 lat Radia Maryja.

Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca połączone z nowenną o godz. 12.00 będą transmitowane w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

– Dzięki temu cała Rodzina Radia Maryja mieszkająca w Polsce, ale także poza granicami ojczyzny, będzie mogła łączyć się duchowo i trwać na wynagradzaniu Maryi oraz dziękczynieniu za Radio Maryja – podkreśla kustosz.

Ci, którzy przybędą do sanktuarium, zaproszeni są też do udziału we Mszy św. o godz. 13.00, a po niej, jak w każdą sobotę, do uczestniczenia w procesji pokutnej z relikwiami świętych i błogosławionych do krzyża stojącego na dziedzińcu świątyni. Procesje odbywają się w intencji przebłagalnej za grzechy i błagalnej o darowanie win osobistych i społecznych.

Posłuszeństwo i wynagradzanie

– Radio Maryja wybierając dzień pierwszej soboty miesiąca na czas nowenny przygotowującej do 30. rocznicy inauguracji swojej działalności, daje świadectwo, że zawierza Maryi, ale także pragnie wynagradzać Jej Niepokalanemu Sercu za najcięższe zniewagi popełniane przez ludzi. To też pokazuje, jak bardzo Radiu Maryja zależy na zbawieniu każdego człowieka. Mimo wielu ataków służy prawdzie, piętnując grzech – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

– Maryja jest naszą Matką, a dziecko wyraża miłość swojej mamie przez posłuszeństwo. To właśnie czyni Radio Maryja – dodaje kapłan.

Zwraca też uwagę na miejsce odprawiania nowenny.

– Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostało wzniesione jako wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Papieża Polaka. Kiedy patrzymy na św. Jana Pawła II, to widzimy, z jaką mocą przypominał światu orędzie, które popłynęło z Fatimy. Wskazał orędzie fatimskie jako drogę naszego ratunku. Misję szerzenia przesłania Matki Bożej z Fatimy, także z tego szczególnego miejsca, jakim jest to sanktuarium, podejmuje Radio Maryja i Telewizja Trwam – mówi ks. dr Czapla.

Jak ocenia, nowenna dziękczynna za Radio Maryja w pierwsze soboty miesiąca stanowi wezwanie kierowane do całej Polski i na wszystkie kontynenty, by odpowiadać na prośbę Maryi i wynagradzać Jej Niepokalanemu Sercu.

– To bardzo ważne przesłanie w obecnych czasach, gdy Niepokalane Serce Maryi jest tak ranione. Przykłady można mnożyć, wystarczy przywołać nasilające się profanacje wizerunków Matki Bożej w naszej Ojczyźnie – stwierdza dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Jednocześnie przypomina, że nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca jest wynagradzaniem Maryi za pięć rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Jej Niepokalane Serce. Są to: obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu; przeciw Jej Dziewictwu; przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu; obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec nieskalanej Matki; bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach.

Natomiast do warunków wypełnienia nabożeństwa należą: spowiedź, Komunia św., część Różańca Świętego, piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi. Każdy z nich musi być spełniony w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.

„Nasz Dziennik”

drukuj