fot. pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr

W piątek ruszy proces składania wniosków o pomoc w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0

Od piątku przedsiębiorcy mogą składać przez internet wnioski o pomoc z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0. Chodzi o mikro, małe i średnie firmy z branż, które z powodu rządowych obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa musiały ograniczyć lub zawiesić działalność.

To  kolejna forma pomocy rządu i PFR-u przygotowana we współpracy z bankami. Ma ona umożliwić przyznanie subwencji, które będą mogły być w 100 proc. umarzane.

Druga tarcza dotyczy firm działających pod 45 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności. Chodzi m.in. o restauracje, hotele czy firmy turystyczne zajmujące się kulturą, a także o drukarnie i firmy z sektora edukacji.

Subwencja finansowa PFR będzie miała charakter bezzwrotny po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków, m.in. spadku dochodów o co najmniej 30 proc.

– W przypadku mikro trzeba spełnić dwa warunki – utrzymać prowadzenie firmy oraz zatrudnienie w 2021 roku. Zatrudnienie nie może być mniejsze niż liczba osób, na które wzięło się subwencję. To będzie sprawdzane między lutym a kwietniem 2022 roku. Jeżeli chodzi o małe i średnie firmy, to tutaj również warunkiem jest utrzymanie działalności gospodarczej. Drugim warunkiem jest rozliczenie pieniędzy, które wzięło się teraz. Jeśli ktoś weźmie w styczniu pieniądze, to będzie musiał w okolicach grudnia się z nich rozliczyć – mówi wiceprezes Funduszu, Bartosz Marczuk.

Po północy w serwisach transakcyjnych banków pojawią się wnioski elektroniczne, które umożliwią firmom ubieganie się o pomoc. Można je składać do 28 lutego. Potem będzie też procedura odwoławcza.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 13 mld zł. Przewiduje się, że z Tarczy PFR 2.0 skorzysta około 50-70 tys. przedsiębiorców.

RIRM

drukuj