fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ostatnie dni na składanie wniosków o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0

Do końca miesiąca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0 – przypominał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty można przesłać tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Tarcza 9.0 zakłada zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 roku, a także styczeń, luty, marzec i kwiecień br. Przewiduje również możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z ponad 60 branż, które ucierpiały na skutek epidemii COVID-19. Warunkiem otrzymania pomocy jest spadek przychodu firm o co najmniej 40 procent.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, wyjaśnia, jakie znaczenie ma to rozwiązanie dla przedsiębiorców.

– Oczywiście składki będą zapisane na koncie ubezpieczonych, natomiast pieniądze będą pokryte z funduszu działań covidowych, a więc z punktu widzenia przyszłego świadczenia czy zobowiązań płatnika składek, ta sytuacja jest bardzo korzystna, dlatego że po stronie płatnika nie powstają żadne długi czy zobowiązania, a na kontach ubezpieczonych są zagwarantowane zapisy tych składek, a więc będą one miały wpływ na prawo, a następnie na wysokość świadczeń – podkreśla Prof. Gertruda Uścińska.

Według danych ZUS Zakład przyjął łącznie w ramach wszystkich odsłon „tarczy” ponad 8 milionów wniosków. Udzielił tym samym wsparcia na kwotę około 36 mld 600 mln złotych w tym świadczenia postojowe i zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl