fot. PAP/Aleksander Koźmiński

W piątek kolejne rozmowy ws. Turowa. Min. A. Moskwa liczy na porozumienie z Czechami 

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, liczy na osiągnięcie porozumienia z Czechami ws. kopani Turów. Temu mają służyć jutrzejsze rozmowy szefów resortów klimatu Polski i Czech.

Minister Anna Moskwa na antenie Polskiego Radia powiedziała, że nie będą to nowe negocjacje i nowa umowa ,a wznowienie dotychczasowych.

Pozostały jeszcze dwa punkty do wynegocjowania w tym dużym rozległym dokumencie, dotyczące m.in. okresu obowiązywania umowy – poinformowała nowa minister klimatu.

– Ta umowa, tak jak wspominałam, jest bardzo duża. Tam jest sporo elementów dotyczących wzajemnej wymiany informacji w zakresie jakości powietrza, wody, szczegółów monitorowania, wymiany informacji. To wszystko jest więc między nami uzgodnione. Pozostały jeszcze dwa małe punkty do uzgodnienia, więc de facto jest to kontynuacja rozmów, które zostały przerwane. Pewnie jedną z przyczyn są też wybory w Czechach. One zajęły rząd na jakiś czas, to jest też zrozumiałe. Mamy szansę w tym ostatnim momencie wrócić, żeby te rozmowy dokończyć z sukcesem dla obu stron – podkreśliła Anna Moskwa.   

Naszym warunkiem, ale i ofertą dla strony czeskiej, jest wycofanie wniosku z TSUE – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Rozpoczęte w czerwcu polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów 30 września – po 17 rundach rokowań – zakończyły się fiaskiem.

9 listopada odbędzie się rozprawa TSUE ws. skargi Czech wobec Polski. Czesi twierdzą, że kopalnia Turów zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin.

We wrześniu unijny Trybunał nakazał Polsce, by płaciła Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w tej kopalni.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl