fot. PAP/EPA

W Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w sprawie odwołania Evy Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Eva Kaili, jest oskarżona o korupcję. Kobieta została aresztowana. Europosłowie zagłosują dziś nad pozbawieniem jej stanowiska.

Pomogli nam i są negocjatorami pokojowymi. Są dobrymi sąsiadami i partnerami – mówiła Eva Kaili, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wypowiadając się o Katarze, gdy o sytuacji w kraju debatował Parlament Europejski.

Teraz okazuje się – według mediów – że słowa te nie padły przypadkowo. To właśnie Katar – w zamian za korzystne dla niego decyzje – miał hojnie obdarowywać unijnych urzędników. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Eva Kaili, została postawiona w stan oskarżenia i aresztowana, o czym zdecydował belgijski sąd. Ciążą na niej zarzuty o korupcję, pranie pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wraz z Evą Kaili aresztowane zostały cztery osoby – w tym jej partner i ojciec. Wszyscy w unijnych instytucjach są zszokowani, łącznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.

Zarzuty skierowane przeciwko wiceprzewodniczącej są bardzo niepokojące, bardzo poważne. To kwestia zaufania ludzi do naszych instytucji – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Szefowa Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, zapewniłaa, że nie będzie bezkarności, a sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan. Już teraz Eva Kaili została odsunięta od funkcji. Podjęte zostaną kolejne kroki.

Muszę również powiedzieć, że chociaż możemy dążyć do zwiększenia odstraszania i przejrzystości, zawsze znajdą się tacy, dla których worek gotówki jest wart ryzyka – oświadczyła Roberta Metsola.

Korupcji w Parlamencie Europejskim towarzyszą postulaty dotyczące zmian prawnych. Politycy mierzą się z oczekiwaniami m.in. o likwidację luk prawnych, które wciąż istnieją w przepisach dotyczących lobbingu na rzecz krajów trzecich. Rzecznik polskiego rządu, Piotr Müller, wskazał na potrzebę większej przejrzystości, gdy europosłowie czerpią dochody poza swoją pracą w Parlamencie Europejskim.

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wynagrodzenie od innych podmiotów, to żeby jasno i klarownie było wiadome, skąd te pieniądze pochodzą, na jakich zasadach zostały zdobyte – mówił Piotr Müller.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad pozbawieniem Evy Kaili stanowiska wiceprzewodniczącej. Zaplanowano też debatę o korupcji. Przyjęta ma zostać odpowiednia rezolucja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl