W obronie religii w szkołach

Obradujący we Wrocławiu Episkopat Polski upomniał się o religię w szkołach. Księża biskupi chcą nowelizacji rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania. Nie zgadzają się na wysokość odpisu podatkowego oraz na umieszczenie religii na liście zajęć nadobowiązkowych.

Obradujący we Wrocławiu księża biskupi podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wyraźnie akcentowali też, że Kościół nie zgodzi się na odpis podatkowy w wysokości 0,3 proc. proponowany przez rząd w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego. Przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik powiedział, że tak niskiego procentu nie ma w żadnym kraju Europy.

 


Pobierz

Ks. abp Józef Michalik dodał, że w obecnej sytuacji finansowej Polaków wysokość 0,3 proc. jest niewystarczająca

 


Pobierz

Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP z niepokojem stwierdził, że umieszczenie lekcji religii i etyki w grupie zajęć nadobowiązkowych może być pokusą dla samorządów do ograniczenia tych lekcji.

 


Pobierz

RIRM

***

Biskupi upominają się o religię
Nasz Dziennik, 2012-06-23

 

Zaniepokojenie statusem lekcji religii w nowym roku szkolnym wyraził po raz kolejny Episkopat Polski. Obradujący we Wrocławiu księża biskupi wyraźnie podkreślali też, że Kościół nie zgodzi się na odpis podatkowy w wysokości 0,3 proc. proponowany przez rząd w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego. Okazją do spotkania Episkopatu we Wrocławiu jest złoty jubileusz kapłaństwa miejscowego metropolity ks. abp. Mariana Gołębiewskiego.

Stojący na czele Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej ks. kard. Kazimierz Nycz w czasie obrad poinformował biskupów o przebiegu dotychczasowych rozmów z władzami na temat likwidacji Funduszu Kościelnego. Jak stwierdził metropolita warszawski, biskupi opowiedzieli się za dalszym prowadzeniem rozmów z rządem w kierunku znalezienia realnego kompromisu satysfakcjonującego obie strony. Jedno jest pewne, Kościół nie zgodzi się na takie rozwiązanie, które zagrozi pełnieniu jego misji w społeczeństwie. – Nie będzie naszej zgody na 0,3 proc. odpisu podatkowego. Możemy rozmawiać z rządem o 0,6 proc. i w górę – podkreślił w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Księża biskupi podjęli także kwestie związane z katechezą w szkole oraz statusem religii i etyki w ramowym planie nauczania. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. wychowania ks. bp Marek Mendyk, który referował to zagadnienie, zwraca uwagę w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że ministerstwo edukacji twierdzi, iż nic się nie zmieni w tej sprawie po wejściu w życie rozporządzenia z lutego br. – Ale strona kościelna ma w tej kwestii zupełnie odmienne zdanie – podkreśla ksiądz biskup. – Niezbędna jest nowelizacja tego rozporządzenia, bo rodzi obawy samorządów, że będą musiały finansować lekcje religii z własnych funduszy. O tym, że jest ono niejasne, źle świadczą liczne interwencje ze strony samorządów lokalnych – zwraca uwagę ks. bp Mendyk, który złożył już do kościelnej komisji konkordatowej wniosek o zajęcie się sprawą religii w szkole.

Koncertem galowym zorganizowanym wczoraj w Operze Wrocławskiej rozpoczęły się obchody 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez ks. abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolitę wrocławskiego. Centralnym punktem dwudniowych obchodów z udziałem Episkopatu Polski będzie Msza św. koncelebrowana w katedrze wrocławskiej dzisiaj o godz. 10.00. Urodzony 22 września 1937 r. w Trzebuchowie (diecezja włocławska) ks. abp Marian Gołębiewski przyjął święcenia kapłańskie 24 czerwca 1962 r. we Włocławku. 20 lipca 1996 r. został mianowany ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a osiem lat później 24 kwietnia 2004 r., został arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

Marek Zygmunt, Wrocław

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl