fot. MON

W niedzielę kolejne przysięgi żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Blisko 2 tys. żołnierzy będzie od niedzieli liczyła 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego „Mścisława”. Tego dnia w Sokółce i Bielsku Podlaskim kolejni żołnierze złożą przysięgi po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, na początku 2017 roku. Jak informuje Podlaska BOT, jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce.

W niedzielę odbędą się przysięgi w dwóch miejscach: przed południem w Sokółce (na placu przy ul. Grodzieńskiej 47) i po południu w Bielsku Podlaskim (w Parku Królowej Heleny).

Przysięgę złoży w sumie ponad 120 nowych żołnierzy Podlaskiej BOT. Ochotnicy, czyli osoby, które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej, odbyli właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Jak informuje por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkolenie przyszłych żołnierzy lekkiej piechoty obejmowało podstawy m.in. taktyki, strzelania, topografii, łączności, udzielania pierwszej pomocy. Dodał, że do szkolenia strzeleckiego wykorzystano strzelnicę kontenerową oraz symulator Śnieżnik.

W niedzielę nowym terytorialsom będzie towarzyszyć dwudziestu żołnierzy rezerwy, którzy na początku lipca przeszli tzw. szkolenie wyrównawcze. Łącznie Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej będzie liczyć prawie 2 tys. żołnierzy – powiedział Wilczewski.

Poinformował też, że nabór do brygady to „proces ciągły”, a kolejne szkolenie odbędzie się w październiku.

PAP/RIRM

drukuj