PAP/Piotr Polak

W Michniowie powstało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – miejsce pamięci ofiar niemieckiego okupanta

W czasie II wojny światowej niemiecki okupant zamordował ponad milion mieszkańców polskich wsi. By upamiętnić ofiary w Michniowie – miejscu najbardziej krwawej rzezi – powstało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Podczas II wojny światowej Niemcy brutalnie spacyfikowali  ponad 800 polskich wsi. Jedną z nich była ta w Michniowie. W ciągu dwóch dni żywcem spalono tam 204 osoby, w tym 47 dzieci. To miejsce jest symbolem  eksterminacji – mówił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Działania niemieckiego okupanta wobec polskiej wspólnoty, wobec polskiego narodu, polskiego państwa, były działaniami celowymi i przemyślanymidodał.

Chodziło w nich nie tylko o eksterminację polskiej elity, ale także polskiej kultury i tradycji, a te najmocniej zakorzenione były w polskiej wsi.

Jesteśmy winni ofiarom tych eksterminacyjnych praktyk niemieckich pamięć, która jest zinstytucjonalizowanastwierdził prof. Piotr Gliński.

I właśnie dlatego po wielu latach w Michniowie powstało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – zaznaczył wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

O ile świat troszeczkę wie o eksterminacji  polskiej inteligencji  ze strony Niemców i Sowietów w Katyniu, to wiedza na temat ofiary, jaką poniosła polska wieś w czasie II wojny światowej jest niemal nieznanapodkreślił.

To muzeum ma to zmienić – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski

– Misją mauzoleum będzie zachowanie pamięci o ofiarach, o stratach, jakie poniosła wieś polska w czasie II wojny światowej – ocenił.

Koszt inwestycji to ponad  41 milionów złotych. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, obiekt uroczyście zostanie otwarty dla zwiedzających.

TV Trwam News

drukuj