PAP/Grzegorz Michałowski

W. Kosiniak-Kamysz: Potrzebny jest całościowy pakt na rzecz ochrony zdrowia

Potrzebny jest całościowy pakt na rzecz ochrony zdrowia, całościowa reforma, a nie wybiórcze działania – powiedział w sobotę w Ozorkowie kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców odniósł się do inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział powstanie specjalnego Funduszu Medycznego z budżetem niemal 3 mld zł rocznie. Duda mówił też o tym w sobotę w Nysie. Mają to być dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi.

Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że to presja obywateli na prezydencie spowodowała taką decyzję.

„Dziś idzie (prezydent – PAP) po refleksję, proponując prawie trzy miliardy złotych na Fundusz Medyczny, ale jakby dołożyć do tego 2 miliardy złotych, które poszły na telewizję rządową, to byłoby już pięć miliardów” – mówił w Ozorkowie na konferencji prasowej zorganizowanej przed jego spotkaniem z mieszkańcami.

Według niego, działanie prezydenta jest tylko po to, aby ratować wizerunkowo swoją sytuację.

„Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Przez pięć lat pan prezydent Andrzej Duda nie przeprowadził reformy ochrony zdrowia. Nie zlikwidował NFZ tak jak obiecywał” – powiedział lider ludowców.

Podkreślił, że potrzebne są rozwiązania systemowe, gdzie opisane są zmiany w profilaktyce, prewencji, europejski pakiet onkologiczny, sprawy związane z kształceniem lekarzy, skrócenie drogi i kolejek do specjalistów.

Do tego – zaznaczył – potrzebne jest współdziałanie wielu środowisk, do którego zachęca.

„Bez paktu na rzecz ochrony zdrowia, żadne działania nie uzdrowią całościowo systemu, który dzisiaj nie funkcjonuje, w którym pacjent nie jest podmiotem a jednostka rozliczeniową w arkuszu kalkulacyjnym. To trzeba zmienić” – dodał.

PAP

drukuj