W Kazachstanie kolejna tura rozmów z Iranem

W Kazachstanie rozpoczął się w sobotę kolejny, ostatni dzień drugiej tury negocjacji z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Światowe mocarstwa liczą, że Iran zgodzi się na zaprzestanie prac jądrowych w zamian za złagodzenie części sankcji.

Przedstawiciele 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa – USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii oraz Niemiec) domagają się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

Pod koniec ubiegłego roku Stany Zjednoczone ostrzegły Iran, że jeśli do marca nie podejmie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), zainicjują wobec niego nowe postępowanie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Oznaczałoby to ewentualność nałożenia na Teheran kolejnych międzynarodowych sankcji. Zachód podejrzewa, że reżim w Teheranie potajemnie zmierza do budowy bomby atomowej. Iran odrzuca te oskarżenia i podkreśla, że jego program jądrowy ma charakter cywilny.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl